Al a Mode, Inc., is considering one of two investment options. Option 1 is a $28
ID: 2456153 • Letter: A
Question
Al a Mode, Inc., is considering one of two investment options. Option 1 is a $28,000 investment in new blending equipment that is expected to produce equal annual cash flows of $10,000 for each of seven years. Option 2 is a $32,000 investment in a new computer system that is expected to produce equal annual cash flows of $13,000 for each of five years. The residual value of the blending equipment at the end of the fifth year is estimated to be $7,000. The computer system has no expected residual value at the end of the fifth year.
Assume there is sufficient capital to fund only one of the projects. Determine which project should be selected, comparing the (a) net present values and (b) present value indices of the two projects, assuming a minimum rate of return of 15%. Use the present value tables appearing above.
a. Determine the net present values of the two projects.
b. Determine the present value indices of the two projects. If required, round the present value index to two decimal places.
Present Value of $1 at Compound Interest Year 6% 10% 12% 15% 20% 1 0.943 0.909 0.893 0.870 0.833 2 0.890 0.826 0.797 0.756 0.694 3 0.840 0.751 0.712 0.658 0.579 4 0.792 0.683 0.636 0.572 0.482 5 0.747 0.621 0.567 0.497 0.402 6 0.705 0.564 0.507 0.432 0.335 7 0.665 0.513 0.452 0.376 0.279 8 0.627 0.467 0.404 0.327 0.233 9 0.592 0.424 0.361 0.284 0.194 10 0.558 0.386 0.322 0.247 0.162Explanation / Answer
Option 1
Blending equipment:
Cash flow = $10000 per year for seven year
initial investment = $28000
salavage value = nil (assumed as no information is given)
discounting rate = 15%
NPV = -$28000 + $10000 * PVIFA (15%, 7) = -$28000 + $10000 * 4.160 = $13600
PV index = PV of cash inflow / initial investment = $10000 * PVIFA (15%, 7) / 28000 = $41600 / $28000 = 1.49
Option 2
Computer System:
Cash flow = $13000 per year for 5 years
initial investment = $32000
salavage value = $7000
discounting rate = 15%
NPV
= -$32000 + $13000 * PVIFA (15%, 5) + $7000 * PVIF (15%, 5)
= -$32000 + $13000 * 3.352 + $7000 * 0.497 = $15055
PV index
= PV of cash inflow / initial investment
= [ $13000 * PVIFA (15%, 5) + $7000 * PVIF (15%, 5) ] / $32000
= ($13000 * 3.352 + $7000 * 0.497) / $32000
= $47055 / $32000 = 1.47
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.