On January 1, 2015, Reston Company purchased 25% of Ace Corporation\'s common st
ID: 2456130 • Letter: O
Question
On January 1, 2015, Reston Company purchased 25% of Ace Corporation's common stock; no goodwill resulted from the purchase. Reston appropriately carries this investment at equity and the balance in Reston’s investment account was $1,120,000 at December 31, 2015. Ace reported net income of $700,000 for the year ended December 31, 2015, and paid common stock dividends totaling $280,000 during 2015. How much did Reston pay for its 25% interest in Ace?
a. $1,015,000.
b. $1,190,000.
c. $1,225,000.
d. $1,365,000.
Explanation / Answer
Share of reston in dividend distributed by ACE = 280000*0.25 i.e 70000
Value of dividend credited to investment account = 1120000
Total value of investment before dividend = 1120000+70000 i.e 1190000
Amount paid to ACE corporation = 1190000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.