The following cost formula relates to last year\'s operations at Lemine Manufact
ID: 2455621 • Letter: T
Question
The following cost formula relates to last year's operations at Lemine Manufacturing Corporation:
In the formula above, 75% of the fixed cost and 90% of the variable cost are manufacturing costs. Y is the total cost and X is the number of units produced and sold.
If Lemine produces and sells only 9,000 units, what is the unit product cost under each of the following methods? (Do not round your intermediate calculations.)
Option A
Option B
Option D
Option C
A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations:
$387,200
$40,900
$216,800
$170,400
Carr Company produces a single product. During the past year, Carr manufactured 32,000 units and sold 23,500 units. Production costs for the year were as follows:
Sales totaled $1,292,500, variable selling expenses totaled $291,200, and fixed selling and administrative expenses totaled $177,000. There were no units in beginning inventory. Assume that direct labor is a variable cost.
Under absorption costing, the ending inventory for the year would be valued at (Do not round your intermediate calculations.):
$351,068
$359,821
$427,816
$295,800
DeAnne Company produces a single product. The company's variable costing income statement for August appears below:
84,000
462,000
336,000
37,000
$188,000
The company produced 37,000 units in August and the beginning inventory consisted of 10,000 units. Variable production costs per unit and total fixed costs have remained constant over the past several months.
The value of the company's inventory on August 31 under the absorption costing method is (Do not round your intermediate calculations.):
$70,000
$74,405
$45,000
$60,000
Kindschuh Corporation is working on its direct labor budget for the next two months. Each unit of output requires 0.17 direct labor-hours. The direct labor rate is $6.90 per direct labor-hour. The production budget calls for producing 3,900 units in June and 4,700 units in July.
Construct the direct labor budget for the next two months, assuming that the direct labor work force is fully adjusted to the total direct labor-hours needed each month. (Round your intermediate calculations and final answer to two decimal places.)
Y = $105,000 + $78.00XExplanation / Answer
Answer: Part A
Option A
Given Equation
Y=$105000+ $78.00X
where Y = Total cost
X = number of units produced and sold
when 9000 unit produced and sold
Y= $105000+ $78*9000
Total Fixed Cost = $ 105000
Total Variable cost = $78*9000=$702000
Now, Fixed Manufacturing Cost = $105000*75%= $78750
Variable manufacturing Cost = $702000*90%=$631800
Answer :Part (B)
Total Period Cost = Variable Selling and administrarive cost +Fixed Selling & administrative cost
= 14800*$8.75+$40900
=$ 170400
Answer :Part (C)
Closing Stock = Production units - sales units
= 32000-23500
=8500
Answer :Part (D)
Let Variable Production cost =x
Variable cost of good sold=variable manufacturing cost -closing stock value+opening stock value
378000 =37000*x- 5000x+10000x
x=378000/42000=9
Value of closing units
Closing Stock = Production units+opening units- sales units
=37000+10000-$798000/19
= 5000 units
Answer :Part (E)
Particulars Variable Costing Absorption Costing Variable Manufacturing Cost $ 631,800 $ 631,800 Fixed Manufacturing Cost - $ 78,750 Total Cost $ 631,800 $ 710,550 Number of unit produced 9000 9000 Unit Production Cost $ 70.20 $ 78.95Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.