Anne sold her home for $290,000 in 2015. Selling expenses were $17,400. She purc
ID: 2455009 • Letter: A
Question
Anne sold her home for $290,000 in 2015. Selling expenses were $17,400. She purchased it in 2009 for $200,000. During the period of ownership, Anne did the following:
Deducted $50,500 office-in-home expenses, which included $4,500 in depreciation.
Deducted a casualty loss in 2011 for residential trees destroyed by a hurricane. The total loss was $19,000 (after the $100 floor and the 10%-of-AGI floor), and Anne's insurance company reimbursed her for $13,500.
Paid street paving assessment of $7,000 and added sidewalks for $8,000.
Installed an elevator for medical reasons. The total cost was $20,000, and Anne deducted $13,000 as medical expenses.
What is the amount that Anne realized on the sale?
$
What is the adjusted basis of Anne's home?
$
Anne's realized SelectgainlossCorrect 3 of Item 1 on the sale is $ .
Explanation / Answer
Actual cost = $200,000
Less: Depreciation = $4500
Less: casualty loss = $5500
Add : sidewalks = $8000
Add : Paving
Assesment = $7000
Add:Total cost = $7000
(20000-13000)
Add selling expenses = $17400
Less Selling price =$ 290000
__________________
Gain/Profit =$ 60600 answer
---------------------------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.