Marsh Industries had sales in 2013 of $7,168,000 and gross profit of $1,232,000.
ID: 2454779 • Letter: M
Question
Marsh Industries had sales in 2013 of $7,168,000 and gross profit of $1,232,000. Management is considering two alternative budget plans to increase its gross profit in 2014. Plan A would increase the selling price per unit from $8.96 to $9.41. Sales volume would decrease by 10% from its 2013 level. Plan B would decrease the selling price per unit by $0.56. The marketing department expects that the sales volume would increase by 168,000 units. At the end of 2013, Marsh has 44,800 units of inventory on hand. If Plan A is accepted, the 2014 ending inventory should be equal to 5% of the 2014 sales. If Plan B is accepted, the ending inventory should be equal to 56,000 units. Each unit produced will cost $2.02 in direct labor, $1.40 in direct materials, and $1.34 in variable overhead. The fixed overhead for 2014 should be $2,122,400. Prepare a sales budget for 2014 under each plan.Explanation / Answer
Sales revenue in 2013 = 7,168,000
Price per unit =8.96
No. of units sold = Sales revenue/ price per unit
= 800,000
Under plan A units sales will decrease by 10%. Therefore, new units sale would be:
Unit sales under plan A = 800,000 x (1- 0.10)
= 720,000
Under plan B, unit sales would increase by 168,000.
Unit sales under plan B = 800,000 +168,000
= 968,000
Plan A
Plan B
Expected unit sales
720000
968000
Unit selling price
9.41
8.4
Total sales
6775200
8131200
Plan A
Plan B
Expected unit sales
720000
968000
Unit selling price
9.41
8.4
Total sales
6775200
8131200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.