Acme Company’s production budget for August is 17,500 units and includes the fol
ID: 2454623 • Letter: A
Question
Acme Company’s production budget for August is 17,500 units and includes the following component unit costs: direct materials, $8; direct labor, $10; variable overhead, $6. Budgeted fixed overhead is $32,000. Actual production in August was 18,000 units, actual unit component costs incurred during August include direct materials, $8.25; direct labor, $9.45; variable overhead, $6.82. Actual fixed overhead was $33,500, the standard direct labor cost per unit consists of 0.5 hour of labor time at $20 per hour. During August, $170,100 of actual labor cost was incurred for 8,100 direct labor hours.
Calculate the labor rate variance and labor efficiency variance for August
Required:Calculate the labor rate variance and labor efficiency variance for August
Explanation / Answer
Labor rate variance = 170100-(8100*20)= $8100 U Labor efficiency variance = 20*(8100-18000*0.5)= $18000 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.