Four Flags is a retail department store. On January 1, 2014, Four Flags\' accoun
ID: 2454045 • Letter: F
Question
Four Flags is a retail department store. On January 1, 2014, Four Flags' accountants used the following data to develop the master budget for Four Flags for 2014:
Fixed
Variable (per unit sold)
$0
$5.60
$210,000
$0.80
$180,000
$0.10
$150,000
$0.50
$120,000
$0.05
$72,000
$0.01
Expected unit sales in 2014 were 1,300,000, and 2014 total revenue was expected to be $13,000,000. Actual 2014 unit sales turned out to be 1,050,000, and total revenue was $10,500,000. Actual total costs in 2014 were:
Compute the flexible-budget variances for the following two cost items (NOTE: enter favorable variances as positive numbers and unfavorable variances as negative numbers):
Credit and Collection Expense :
Selling and Promotion Expense :
Fixed
Variable (per unit sold)
Cost of Goods Sold$0
$5.60
Selling and Promotion Expense$210,000
$0.80
Building Occupancy Expense$180,000
$0.10
Buying Expense$150,000
$0.50
Delivery Expense$120,000
$0.05
Credit and Collection Expense$72,000
$0.01
Explanation / Answer
Credit and Collection Expense :
Actual Cost = 25000
Flexible Budget = Fixed Cost + Variable (per unit sold)*Unit Sold
Flexible Budget = 72000 + 0.01*1050000
Flexible Budget = 82500
Flexible-budget variances = Flexible Budget - Actual Cost
Flexible-budget variances = 82500-25000
Flexible-budget variances = $ 57500 Favorable
Selling and Promotion Expense :
Actual Cost = 1000000
Flexible Budget = Fixed Cost + Variable (per unit sold)*Unit Sold
Flexible Budget = 210000 + 0.80*1050000
Flexible Budget = 1,050,000
Flexible-budget variances = Flexible Budget - Actual Cost
Flexible-budget variances = 1050000 - 1000000
Flexible-budget variances = $ 50000 Favorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.