A company bought a machine on 1 October year 1 for $52,000. The machine had an e
ID: 2453439 • Letter: A
Question
A company bought a machine on 1 October year 1 for $52,000. The machine had an expected life of eight years and an estimated residual value of $4,000. On 31 March year 6, the machine was sold for $35,000. The company’s yearend is 31 December. The company uses the straight-line method for depreciation and it charges a full year’s depreciation in the year of purchase and none in the year of sale. What is the profit or loss on disposal of the machine? A. Loss $13,000 B. Profit $7,000 C. Profit $10,000 D. Profit $13,000
Explanation / Answer
Ans) Assets Value = $ 52,000 Residual Value = $ (4,000) $ 48,000 Depreciatio for year = $ 6,000 Depreciation up to 5th year = $ 30,000 As depreciation has not chagrded in sales period 6year = Book value of the assets = (Book value- Depreciation ) $52,000-$30,000 $ 22,000 Sale value of the machine = $ 35,000 Profit = $35,000-$22,000 Profit = $ 13,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.