Westerville Company reported the following results from last year’s operations:
ID: 2453221 • Letter: W
Question
Westerville Company reported the following results from last year’s operations: Sales $ 2,300,000 Variable expenses 670,000 Contribution margin 1,630,000 Fixed expenses 1,170,000 Net operating income $ 460,000 Average operating assets $ 1,437,500 This year, the company has a $287,500 investment opportunity with the following cost and revenue characteristics: Sales $ 460,000 Contribution margin ratio 50 % of sales Fixed expenses $ 161,000 The company’s minimum required rate of return is 15%. 5. What is the turnover related to this year’s investment opportunity?
Explanation / Answer
Return required on this investment = 287,500 * .15 = 43125
Add:Fixed expense = 161,000
Contribution = 204125
Turnover required on this investment = contribution /Contibution margin ratio
= 204125 / .50
= $ 408,250
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.