Noonan Division has total assets (net of accumulated depreciation) of $2,900,000
ID: 2453217 • Letter: N
Question
Noonan Division has total assets (net of accumulated depreciation) of $2,900,000 at the beginning of year 1. One of the assets is a machine that has a net book value of $200,000. Expected divisional income in year 1 is $370,000 including $34,000 in income generated by the machine (after depreciation). Noonan’s cost of capital is 9 percent. Noonan is considering disposing of the asset today (the beginning of year 1).
Noonan computes ROI using beginning-of-the-year net assets. What will the divisional ROI be for year 1 assuming Noonan retains the asset? (Round your answer to 1 decimal place.)
What would divisional ROI be for year 1 assuming Noonan disposes of the asset for its book value (there is no gain or loss on the sale)? (Round your answer to 1 decimal place.)
Noonan computes residual income using beginning-of-the-year net assets. What will the divisional residual income be for year 1 assuming Noonan retains the asset? (Round your answer to the nearest dollar amount.)
What would divisional residual income be for year 1 assuming Noonan disposes of the asset for its book value (there is no gain or loss on the sale)? (Round your answer to the nearest dollar amount.)
Noonan Division has total assets (net of accumulated depreciation) of $2,900,000 at the beginning of year 1. One of the assets is a machine that has a net book value of $200,000. Expected divisional income in year 1 is $370,000 including $34,000 in income generated by the machine (after depreciation). Noonan’s cost of capital is 9 percent. Noonan is considering disposing of the asset today (the beginning of year 1).
Explanation / Answer
ROI and RI is used to evaluate the performance of particulars divisions.
ROI = Some Measure of Income / Some Measures of Investment
The data given in the question is as under
Noonan Division
Particulars
Amount
Total Assets net accumulated depreciation
2900,000
Book Value of Particular Machine
200,000
Expected Divisional Income
370,000
Income Generated by Particular Machine
34,000
Cost of Capital
9 %
(‘a) Total Investment in Net Assets = 2900,000
Expected Income = 370,000
ROI = Divisional Income / Divisional Investemnt
ROI = 2900, 000/370,000
ROI = 12.8 %
(b)
Net Assets = 2900, 000- 200,000
Net Assets = 2700,000
Divisional Income = 370,000-34,000
Divisional Income = 336,000
ROI = 2700,000/336,000
ROI = 12.4 %
As machine is sold hence net book value of machine and income generated from machine will be excluded from divisional assets and income.
(‘C ) Residual Income ( RI) = Income – ( Investment x Hurdle Rate)
RI = 370,000 – (0.09 x 2900,000)
RI = 370,000- 261,000
RI = 109,000
(‘D)
RI = 336,000- (0.09 x 2700,000)
RI = 336,000-243,000
RI = 93,000
Particulars
Amount
Total Assets net accumulated depreciation
2900,000
Book Value of Particular Machine
200,000
Expected Divisional Income
370,000
Income Generated by Particular Machine
34,000
Cost of Capital
9 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.