The capital investment committee of Ellis Transport and Storage Inc. is consider
ID: 2452398 • Letter: T
Question
The capital investment committee of Ellis Transport and Storage Inc. is considering two investment projects. The estimated income from operations and net cash flows from each investment are as follows: Each project requires an investment of $368,000. Straight-line depreciation will be used, and no residual value is expected. The committee has selected a rate of 15% for purposes of the net present value analysis. Present Value of $1 at Compound Interest Year 6% 10% 12% 15% 20% 1 0.943 0.909 0.893 0.870 0.833 2 0.890 0.826 0.797 0.756 0.694 3 0.840 0.751 0.712 0.658 0.579 4 0.792 0.683 0.636 0.572 0.482 5 0.747 0.621 0.567 0.497 0.402 6 0.705 0.564 0.507 0.432 0.335 7 0.665 0.513 0.452 0.376 0.279 8 0.627 0.467 0.404 0.327 0.233 9 0.592 0.424 0.361 0.284 0.194 10 0.558 0.386 0.322 0.247 0.162 Required: 1a. Compute the average rate of return for each investment. If required, round your answer to one decimal place.
Explanation / Answer
1a.
Average rate of return = Average profit / Average investment
Average profit for both the investment projects = $172,000 / 5 = $34,400
Average investment for both the investment projects = $368,000 / 2 = $184,000
Therefore,
Average rate of return for both the investment projects = $34,400 / $184,000 = 18.7%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.