On January 1, 2004, Digital, Inc. leased heavy machinery from Young Leasing Comp
ID: 2452276 • Letter: O
Question
On January 1, 2004, Digital, Inc. leased heavy machinery from Young Leasing Company. The terms of the lease require semi-annual payments of $20,000 every six months for ten years beginning on June 30, 2004. The annual interest rate on the lease is 20%, compounded semi-annually. Assume the lease qualifies as a capital lease. Calculate the amount of interest expense reported on Digital's 2004 income statement related to this lease. Enter your answer with two places after the decimal point (i.e., $12,345.67). You will need to use the time value of money factors posted on carmen to answer this question.
Explanation / Answer
Number of semiannual months = 10 *2 = 20
semiannual interest rate = 20/2 = 10%
Amount of lease = PVAF@10%, 20 * Annual payment
= 8.51356 * 20000
= $ 170,271.27 (approx 170,000 )
Interest expense = $ 33756.97
DAte Lease at beginning (A) Interest B = (A*.10) Payment(c) Principal D= (C-B) lease at end (A-D) 30 june 2004 170,271.27 17027.13 [170271.27*.1] 20000 2972.87 [20000-17027.13] 167298.4 [170271.27-2972.87] 31 DEC2014 167298.4 16729.84 20000 3270.16 164028.24 33756.97Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.