How much interest will Boston pay (in cash) to the bondholders very six months?
ID: 2452045 • Letter: H
Question
How much interest will Boston pay (in cash) to the bondholders very six months? Prepare journal entries to record the issuance of bonds on January 1, 2015 (b) the first interest payment on June 30, 2015: and the second interest payment December 31st 2015. prepare the journal entry for issuance assuming the bonds are issued at 98 and 102. Tango issues bonds with a par value of $180,000 on January 1, 2015 The bonds annual contract rate is 8% and interest is paid semiannually on June 30 and December 31. The bonds mature in three years. The annual market rate at the date of issuance is 10% and the bonds are sold for $170,862. what is the amount of the discount on these bonds at issuance? How much total bond interest expense will be recognized over the life of these bonds? prepare an amortization table like the one in Exhibit 10.7 for these bonds; use the straight-line method to amortize the discount.Explanation / Answer
Tano issues:
Amount of the discount=180,000-170,862=$9,138
Total interest expense=180,000*8%*3=$43,200
Amount of discount amortize every year = 9,138/3=$3,046
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.