On January 1, 2010, Espy Corp. purchased 30% of the voting common stock of Sport
ID: 2451974 • Letter: O
Question
On January 1, 2010, Espy Corp. purchased 30% of the voting common stock of Sports Co., paying $2,300,000. Espy decided to use the equity method to account for this investment. At the time of the investment, Sports Co's total stockholders' equity was $6,000,000. Sports Co. had franchise agreements with a fair market value of $500,000. The table above has some information about Sports Co's assets on the date of acquisition. For all other assets and liabilities, book value and fair market value were equal. Assuming that the franchise agreements are amortized over a period of five years, what is the total amortization for 2010?
Sports co. Estima tedBook Fair Market Useful Life ValueValue 300000 500000 1 0 Buildings Equipment 1200000 1300000 For all other a ssets and liabilities, book value and fair maket value were equaExplanation / Answer
Answer:Calculation of total Amottization for 2010:
Building=([500000-300000]/10 years)*30%=$5000
Equipment=([1300000-1200000]/5 years)*30%=$6000
Franchise=[500000*30%]/5 years=$30000
Total Amortization=$41000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.