Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Banko Inc. manufactures sporting goods. The following information applies to a m

ID: 2451831 • Letter: B

Question

Banko Inc. manufactures sporting goods. The following information applies to a machine purchased on January 1, 2016: Purchase price $ 90,800

Delivery cost $ 4,000

Installation charge $ 3,000

Estimated life 5 years

Estimated units 153,000 Salvage estimate $ 6,000

During 2016, the machine produced 49,000 units and during 2017, it produced 51,000 units.

Required: a. Determine the amount of depreciation expense for 2016 and 2017 using straight-line method. Depriation expense 2016 2017 b. Determine the amount of depreciation expense for 2016 and 2017 using double-declining-balance method

Depriation expense 2016           2017

c. Determine the amount of depreciation expense for 2016 and 2017 using units of production method.

Depriation expense 2016 2017

d. Determine the amount of depreciation expense for 2016 and 2017 using MACRS, assuming that the machine is classified as seven-year property. (Round your answers to the nearest dollar amount.)

MACRS table: Year 5-Year property,    % 7-Year property,

                            1              20.00            14.29

                           2            32.00             24.49

                          3         19.20             17.49

                          4            11.52             12.49

                         5          11.52             8.93

                           6      5.76             8.92

                          7                     8.93

                          8                 4.46

depriation expense 2016 2017

Explanation / Answer

Cost of the machine to be capitalized

= Purchase price + Delivery cost + Installation charge

= $ 90,800 + $ 4,000 + $ 3,000 = $97800

a) Straight Line Method:

Depreciation per year

= (cost of the machine - salvage value) / number of useful life

= ($97800 - $6000) / 5 = $18360

b) double-declining-balance method

Rate of depreciation = 2 * (1/5) * 100 % = 40%

c) units of production method.

Rate of depreciation = (97800 - 6000) / 153000 units = $0.60 per unit

Depreciation for 2016 = 49000 units * $0.60 per unit = $29400

Depreciation for 2017 = 51000 units * $0.60 per unit = $30600

d) depreciation expense for 2016 and 2017 using MACRS

The machine has been classified as 7 year property. So the rate for 7 year will be applied to calculate the depreciation.

2016 = $97800 * 14.29% = $13975.62

2017 = $97800 * 24.49% = $28841.22

Note: in case of double declining method and MARCS method, the salvage value of the equipments are not considered for calculating the depreciation base.

Year net book value at the beginning of the year Depreciation @ 40% Net book value at the end of the year 2016 97800 39120 58680 2017 58680 23472 35208
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote