Time value As part of your financial planning, you wish to purchase a new car ex
ID: 2451720 • Letter: T
Question
Time value As part of your financial planning, you wish to purchase a new car exactly
5 years from today. The car you wish to purchase costs $14,000 today, and
your research indicates that its price will increase by 2% to 4% per year over the
next 5 years.
a. Estimate the price of the car at the end of 5 years if inflation is (1) 2% per year
and (2) 4% per year.
b. How much more expensive will the car be if the rate of inflation is 4% rather
than 2%?
c. Estimate the price of the car if inflation is 2% for the next 2 years and 4% for three years after that.
Explanation / Answer
1. 14,000+(0.02*14000)*5=15400 2. 14000+(.04*14000)*5=16800 3. $16800-15400=$1400 4. 14000+(.02)14000(2)=14560 14560 +(.04*14560*3)= 16307.02
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.