During January, Ajax Co. incurs 1,850 hours of direct labor at an hourly cost of
ID: 2451611 • Letter: D
Question
During January, Ajax Co. incurs 1,850 hours of direct labor at an hourly cost of $11.80 in producing 1,000 units of its finished product. Ajax standard labor cost per unit of output is $22 (2 hours x $11.00).
Compute the total, price, and quantity labor variances for Ajax Co. for January. Identify whether the variance is favorable or unfavorable?
Explanation / Answer
Answer:
Total labor variance = $170 F, (1,850 × $11.80) – (2,000 × $11.00).
Labor price variance = $1,480 U, (1,850 × $11.80) – (1,850 × $11.00).
Labor quantity variance = $1,650 F, (1,850 × $11.00) – (2,000 × $11.00).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.