Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On January 1, 2004, ABC Company purchased equipment for $98,000. The equipment w

ID: 2451605 • Letter: O

Question

On January 1, 2004, ABC Company purchased equipment for $98,000. The equipment was assigned a life of 12 years

and a residual value of $14,000.

On January 1, 2009, ABC Company decided the life of the equipment should be revised from 12 to 15 years.

On January 1, 2014, ABC Company spent $50,000 to completely overhaul the equipment. This overhaul caused ABC
Company to change the life of the equipment from 15 years to 19 years with a residual value at the end of the 19
years of $3,000.

Calculate the book value of the equipment at December 31, 2015 assuming ABC Company employs the straight
line
depreciation method.

Explanation / Answer

01.01.2004 : Amount of Depreciation : cost of asset - Residual value/Estimated Economic Life

Amount of Depreciation : 98000 - 14000/12 = 7000

01.01.2009 : Depreciation from 2004 to 2008 = 7000*5 = 35000

Books Value of Equipment : Cost of asset - Amount of Depreciation

: 98000 - 35000 = 63000

Equipment Life revised by Company : 12 years to 15 years

scrap value after 15 years : 14000 (Assume same scrap value as earlier)

balance life of equipment : 15 - 5 = 10 years

Annual Depreciation : 63000 - 14000/10 = 4900

Annual Depreciation from 2009 = 4900

01.01.2014 : Depreciation from 2009 to 2014 = 4900*5 = 24500

Books Value of Equipment : Cost of asset - Amount of Depreciation

98000 - (35000 + 24500) = 38500

   Amount of Expenditure : 50000 for completely overhaul, since it increase life of equipment hence we will capitalised this amount with Equipment

   hence Actual Book value as on 01.01.2014 : 38500 + 50000 = 88500

Equipment Life revised by Company : 15 years to 19 years

scrap value after 19 years : 3000

balance life of equipment : 19 - 10 = 9 years

Annual Depreciation : 88500 - 3000/9 = 9500

Annual Depreciation from 2014 = 9500

Depreciation for 2014 & 2015 : 9500 for each year

hence book value at 31.12.2015 = 88500 - (9500*2) = $69500

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote