Golden Corporation has $20,000,000 of 10.5 percent, 20- year bonds dated June 1,
ID: 2451392 • Letter: G
Question
Golden Corporation has $20,000,000 of 10.5 percent, 20- year bonds dated June 1, 2010, with interest payment dates of May 31 and November 30. After ten years the bonds are callable at 104, and each $1,000 bond is convertible into 25 shares of $20 per value of common stock. The company's fiscal year ends on December 31. It uses the straight-line method to amortize bond premiums or discounts. d. With regard to the bond interest payment on November 30, 2010:
1. Assume the bonds are issued at 97 on June 1, 2010.
a. How much cash is received?
b. How much is Bonds Payable?
c. What is the difference between a and b called and how much is it?
d. With regard to the bond interest payment on November 30, 2010:
(1) How much cash is paid in interest?
(2) How much is the amortization?
(3) How much is interest expense?
Explanation / Answer
1)a cash received = 20,000,000 * .97 =$ 19,400,000
b) Bond payable = 20,000,000
c)Discount on bond payable = 20,000,000 - 19,400,000 = $600,000
2) Interest is paid in cash = 20,000,000 * .105 *6/12 =$ 1,050,000
b)Amortization = 600,000 / 20 = 30000 per year
amotization for 6 month = 30000 *6/12 = $15000
c)Interest expense = 1,050,000 + 15000 = $ 1065000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.