Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Profit Margin, Investment Turnover, and Rate of Return on Investment The condens

ID: 2450866 • Letter: P

Question

Profit Margin, Investment Turnover, and Rate of Return on Investment

The condensed income statement for the Consumer Products Division of Bantastic Industries Inc. is as follows (assuming no service department charges):

Sales

$16,000,000

Cost of goods sold

11,660,000

Gross profit

$ 4,340,000

Administrative expenses

2,100,000

Income from operations

$ 2,240,000

The manager of the Consumer Products Division is considering ways to increase the rate of return on investment.

a. Using the DuPont formula for rate of return on investment, determine the profit margin, investment turnover, and rate of return on investment of the Consumer Products Division, assuming that $8,000,000 of assets have been invested in the Consumer Products Division. If required, round the investment turnover to one decimal place.

Profit margin

%

Investment turnover

Rate of return on investment

%

b. If expenses could be reduced by $320,000 without decreasing sales, what would be the impact on the profit margin, investment turnover, and rate of return on investment for the Consumer Products Division? If required, round the investment turnover to one decimal places.

Profit margin

%

Investment turnover

Rate of return on investment

%

Explanation / Answer

Answer:a Profit Margin=(Profit/Sales)*100

=($ 2,240,000/$16,000,000)*100

=14%

Investment Turnover ratio=(Sales/Total Investment)

=($16,000,000/$8,000,000)

=2 times

Rate of return on investment=(Income from operations/Total Investment )*100

=(2240000/8000000)*100

=28%

Answer:b If expenses could be reduced by $320,000 without decreasing sales than income from operations is increased by 320000

than new income from operation =2240000+320000=2560000

Profit Margin=(Profit/Sales)*100

=($ 2,560,000/$16,000,000)*100

=16%

Investment Turnover ratio=(Sales/Total Investment)

=($16,000,000/$8,000,000)

=2 times

Rate of return on investment=(Income from operations/Total Investment )*100

=(2560000/8000000)*100

=32%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote