26. Maggie’s Market recorded the following events involving a recent purchase of
ID: 2449247 • Letter: 2
Question
26. Maggie’s Market recorded the following events involving a recent purchase of merchandise:
Received goods for $50,000, terms 2/10, n/30.
Returned $1,500 of the shipment for credit.
Paid $400 freight on the shipment.
Paid the invoice within the discount period.
As a result of these events, the company’s inventory increased by
27. Costner’s Market recorded the following events involving a recent purchase of merchandise:
Received goods for $40,000, terms 2/10, n/30.
Returned $800 of the shipment for credit.
Paid $200 freight on the shipment.
Paid the invoice within the discount period.
As a result of these events, the company’s inventory
Explanation / Answer
(26) Increase of inventory of Maggie’s
Purchase of Good=50000
Cost of good sold=
payment=49000
frieght=400
Total cost of good sold=49400
there for inventory increased by600.
(27) Increase of inventory of Costner's
Purchase of Good=40000
Cost of good sold=
paynent of invoice=39200
frieght=200
total cost of good sold=39400
there for inventory increased by600.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.