Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

High life Corporation has the following sales budget for the last four months of

ID: 2448708 • Letter: H

Question

High life Corporation has the following sales budget for the last four months of 2016:

September = $400,000

October = $320,000

November = $440,000

December = $360,000

Historically, the following trend has been established regarding cash collection of sales:

65 Percent in month of sale

25 percent in month following sale

8 percent in second month following sale 2 percent uncollectible

The company allows a 2 percent cash discount for payments made by customers during the month of the sale. Jul and August sales were $400,000 and $240,000, respectively.

Required: Prepare a schedule of budgeted cash collections from sales for September, October, and November

Explanation / Answer

Answer:

July August September October November December Month Sales in $    400,000.00     240,000.00    400,000.00        320,000.00    440,000.00    360,000.00
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote