A project that provides annual cash flows of $18,000 for ten years costs $86,000
ID: 2448282 • Letter: A
Question
A project that provides annual cash flows of $18,000 for ten years costs $86,000 today. What is the NPV for the project if the required return is 9 percent? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
At a required return of 9 percent, should the firm accept this project?
What is the NPV for the project if the required return is 21 percent? (Negative amount should be indicated by a minus sign. Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16)) At a required return of 21 percent, should the firm accept this project?
At what discount rate would you be indifferent between accepting the project and rejecting it? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
1)Present value of cash flow = Annual cash flow *PVAF@9%,10
= 18,000 * 6.41766
= $ 115,517.84
NPV =present value- Initial investment
= 115,517.84 * 86,000
= $ 29517.84
b)Yes ,As NpV is positive .so project should be accepted.
c)Present value = Annual cash flow *PVAF@21%,10
= 18000 * 4.05408
= $ 72973.40
NPV = 72973.40 -860000
= $ - 13026.60
D)At Indifference point ,Present value =Initial investment = 86000
so using IRR formula .We will select two discount rate that gives present value one ablve initial investment and one below it
IRR = LDR + [(Present value at LDR -II)(HDR-LDR)]/[present value at LDR -present value at HDR]
= 9+ [(115517.84- 86000 )(21-9 )]/[115517.84-72973.40]
= 9 + [29517.84 * 12 ] /[42544.44]
= 9+ [ 354214.08/42544.44]
= 9 + 8.33
= 17.33%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.