On January 1, 2011 ACME Company purchased a building for $45million. ACME deprec
ID: 2447992 • Letter: O
Question
On January 1, 2011 ACME Company purchased a building for $45million. ACME depreciates the building using straight line for financial accounting and uses MACRS for its tax return. On December 31, 2014 ACME’s building had a book value of $36 million and a tax basis of $20million. On December 31, 2015 ACME’s building had a book value of $33million and a tax basis of $16million. ACME has no other temporary or permanent differences, and is in a 30% tax bracket. In 2015, ACME shows income before income taxes of $7million. Make the journal entry ACME makes for income taxes? What is ACME’s income after taxes?
Please show calculations
Explanation / Answer
Depreciation Expenses as per Financial accounting in 2015 = December 31, 2014 ACME’s building had a book value - December 31, 2014 ACME’s building had a book value
Depreciation Expenses as per Financial accounting in 2015 = 36-33
Depreciation Expenses as per Financial accounting in 2015 = $ 3 Million
Depreciation Expenses in tax return in 2015 = December 31, 2014 ACME’s building had a tax basis - December 31, 2014 ACME’s building had a tax basis
Depreciation Expenses in tax return in 2015 = 20-16
Depreciation Expenses in tax return in 2015 = $ 4 Million
Temporary difference due to Depreciation Expense = 4 - 3 = $ 1 Million
Income before income taxes as per Financial Accounting = $ 7 Million
Add : Depreciation Expenses as per Financial accounting in 2015 = $ 3 Million
Less : Depreciation Expenses in tax return in 2015 = $ 4 Million
Taxable Income = $ 6 Million
Income tax payable = Taxable Income *Tax rate
Income tax payable = 6*30%
Income tax payable = $ 1.80 Million
Deffered Tax Liability to be created = Temporary difference due to Depreciation Expense * tax rate
Deffered Tax Liability to be created = 1 * 30%
Deffered Tax Liability to be created = $ 0.30 Million
Income Tax Expenses = Income tax payable + Deffered Tax Liability to be created
Income Tax Expenses = 1.80 + 0.30
Income Tax Expenses = $ 2.10 Million
Journal entry ACME makes for income taxes
ACME’s income after taxes = ACME income before income taxes - Income Tax Expenses
ACME’s income after taxes = 7 - 2.1
ACME’s income after taxes = $ 4.90 Million
Account Title & Explaination Debit Credit Income Tax Expenses 2.1 Deffered Tax Liability 0.3 Income tax payable 1.8Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.