Sandy Bank Inc, makes one model of wooden canoe, Partial information for it foll
ID: 2447815 • Letter: S
Question
Sandy Bank Inc, makes one model of wooden canoe, Partial information for it follows
Number of Canoes Produced and Sold 400 600 750
Total costs
Variable costs $ 67,500 $ ? $ ?
Fixed costs 150,000 ? ?
Total costs $ 217,500 $ ? $ ?
Cost per unit
Variable cost per unit $ ? $ ?$ ?
Fixed cost per unit ? ? ?
Total cost per unit $ ? $ ? $ ?
Required
1. Complete preceeding table
2. Suppose sandy bank sells its canoe for $550 each Calculate the contribution margin per canoe and the contribution ratio
3. This year Sandy banks expect to sell 820 canoes. Prepare a contribution margin income statement for the company
4. Calculate Sandy bank break even point in units and in sales dollars
5. Suppose sandy bank wants to earn $75,000 profit this year. Calculate the number of canoes that must be sold to achieve the target
Explanation / Answer
Solution:
(A). Variable Cost Per Unit:
Variable Cost Per Unit = Total Variable Cost / No,of Units Produced
= $ 67,500 / 400
= $ 168.75
(B). Fixed Cost Per Unit :
Fixed Cost Per Unit = Total Variable Cost / No,of Units Produced
= $ 1,50,000 / 600
= $ 250
(C). Total Cost Per Unit :
Total Cost Per Unit = Total Variable Cost / No,of Units Produced
= $ 2,17,500 / 750
= $ 290
(1). Contribution Gross Margin:
Sales = 750 Units * 550 each
= 4,12,500
= 4,12,500 - 67,500
= 3.45.000
Contribution Margin Ratio:
Margin Ratio = Contribution Margin / Net Sales * 100
= 3,45,000 / 4,12,500 * 100
= 83.63%
(2). Contribution Margin Income Statement:
Sales ( 750 * 550) = $ 4,12,500
Less: Variable Cost of Goods Sold = $ 67,500
Gross Contribution Margin = $ 3,45,000
Less: Fixed Cost Expencess = $ 1,50,000
Net Contribution Margin = $ 1,95,000
(3). Break-Even Point in Units:
Break-Even Point in Units = $ 1,50,000 / 550 - 168.75
= $ 393.44
(3)a. Break-Even Point in Dollors:
Break-Even Point in Dollors = $ 1,50,000 / 83.63 %
= 1793.61
(4). Sandy Bank wants to Earn $75,000 Profit:
P.V Ratio:
P.V ratio = 1,95,000 / 4,12,500 * 100
= 47.27
= $1,50,000 + $ 75,000 / 47.27
= 1,96,586.63
Contribution Gross Margin = Sales - Variable CostRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.