On January 1, 2011 ACME Company purchased a building for $45million. ACME deprec
ID: 2445780 • Letter: O
Question
On January 1, 2011 ACME Company purchased a building for $45million. ACME depreciates the building using straight line for financial accounting and uses MACRS for its tax return. On December 31, 2014 ACME’s building had a book value of $36 million and a tax basis of $20million. On December 31, 2015 ACME’s building had a book value of $33million and a tax basis of $16million. ACME has no other temporary or permanent differences, and is in a 30% tax bracket. In 2015, ACME shows income before income taxes of $7million.
Make the journal entry ACME makes for income taxes?
What is ACME’s income after taxes?
Explanation / Answer
(a) journal entry :
income tax expense Account Dr. $1800000
Deferred tax assets Account Dr. $300000
To income tax payable $2100000
Notes : deferred tax assets of $300000 ,
depreciation as per books of Account = $3000000
deprecaition as per income tax basis = $4000000
Difference will deferred tax asset = $1000000 * 30% (tax rate)
= $300000
(b) ACME's income tax after tax :
income after tax = $7000000 - $1800000
= $5200000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.