Purity Ice Cream Company bought a new ice cream maker at the beginning of the ye
ID: 2445326 • Letter: P
Question
Purity Ice Cream Company bought a new ice cream maker at the beginning of the year at a cost of $16,800. The estimated useful life was four years, and the residual value was $1,280. Assume that the estimated productive life of the machine was 9,700 hours. Actual annual usage was 3,880 hours in year 1; 2,910 hours in year 2; 1,940 hours in year 3; and 970 hours in year 4.
Purity Ice Cream Company bought a new ice cream maker at the beginning of the year at a cost of $16,800. The estimated useful life was four years, and the residual value was $1,280. Assume that the estimated productive life of the machine was 9,700 hours. Actual annual usage was 3,880 hours in year 1; 2,910 hours in year 2; 1,940 hours in year 3; and 970 hours in year 4.
Explanation / Answer
Purity Ice cream company
Straight line method
Depreciation = cost of the machine less salvage value / no of useful life of the asset
= $16800-$1280/4
=$15520/4
=$3880
Year Depreciation expense Accumulated depreciation Net Book value
1 $3880 $3880 $15520-$3880=$11640
2 $3880 $7760 $15520-$7760= $ 7760
3. $3880 $11640 $15520-$11640=$ 3880
4. $3880 $15520 $15520-$15520 = 0
b. Units of production method
Depreciation = cost of the machine less salvage value / estimated production hours
= $16800 - $1280 / 9700 hours
= $15520 / 9700 hours
= $1.6 / production hour.
Year Depreciationn exoense Accumulated depreciation Net book value
1 $1.6 x 3880 hours = $6208 $6208 $15520-$6208=$9312
2 $1.6 x 2910 hours =$4656 $10864 $152020-$10864=$4656
3 $1.6 x 1940 hours = $3104 $13968 $15520-$13968=$1552
4 $1.6 x 970 hours = $1552 $15520 $15520-$15520= 0
c.Double declining balance method
Deprecitation = cost of the asset / no of useful years = $16800 / 4 years = $4200
rate of depreciation = depreciation / cost of the asset x 2
= $4200 / $16800 x 2
= 50 %
Year Net Book value Depreciation % Depreciation Accumulated Book value
year start xpense Depreciation year end
1 $16800 50% $8400 $ 8400 $8400
3 $ 4200 50% $2100 $14700 $2100
4 $ 2100 0% $ 820 $15520 $1280 salvage value
In the final year the percentage would not be applied since the accumulated deprreciation at the end of year 4 should be equal to the cost of the assest minus salvage value
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.