SkyChefs, Inc., prepares in-flight meals for a number of major airlines. One of
ID: 2444750 • Letter: S
Question
SkyChefs, Inc., prepares in-flight meals for a number of major airlines. One of the company's products is grilled salmon in dill sauce with baby new potatoes and spring vegetables. During the most recent week, the company prepared 7,200 of these meals using 3,500 direct labor-hours. The company paid these direct labor workers a total of $31,500 for this work, or $9.00 per hour. According to the standard cost card for this meal, it should require 0.50 direct labor-hours at a cost of $8.50 per hour. Required: 1. According to the standards, what direct labor cost should have been incurred to prepare 7,200 meals? How much does this differ from the actual direct labor cost? (Round labor-hours per meal and labor cost per hour to 2 decimal places.) 2. Break down the difference computed in (1) above into a labor rate variance and a labor efficiency variance. (Indicate the effect of each variance by selecting ''F'' for favorable, ''U'' for unfavorable, and ''None'' for no effect (i.e., zero variance).)Explanation / Answer
Labor rate variance = actual quantity*actual rate - actual quantity*standard rate
actual quantity = 3500 direct labor hours. actual rate = $9 per hour. standard rate = $8.50 per hour
labor rate variance = 3500 hours*$9 per hour - 3500 hours*$8.50 per hour
= $1,750 (Unfavorable)
Labor efficiency variance = actual hours*standard rate - standard hours*standard rate
standard hours = 7200 meals*0.50 direct labor hour per meal = 3600 hours
labor efficiency variance = 3500 hours*$8.50 per hour - 3600 hours*$8.50 per hour
= - $850 (favorable)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.