The Heating Division of KLM International produces a heating element that it sel
ID: 2444445 • Letter: T
Question
The Heating Division of KLM International produces a heating element that it sells to its customers for $49 per unit. Its variable cost per unit is $20, and its fixed cost per unit is $12. Top management of KLM International would like the Heating Division to transfer 11,100 heating units to another division within the company at a price of $28. The Heating Division is operating at full capacity. What is the minimum transfer price that the Heating Division should accept? Minimum transfer price $Explanation / Answer
Solution-
Contribution Margin = Selling Price - Variable Cost
Contribution Margin = $49 - $20
Contribution Margin = $29
Profit = Contribution Margin - Fixed Cost
Profit =$29 - $12
Profit = $17
External selling price = $20 +$29
External selling price = $49
So,
Minimum transfer price = $49
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.