Browning Company\'s sales budget shows the following expected total sales: Month
ID: 2444029 • Letter: B
Question
Browning Company's sales budget shows the following expected total sales:Month Sales
January $16,000
February $20,000
March $25,000
April $48,000
The company expects 70% of its sales to be on account (credit sales). Credit sales are collected as follows: 25% in the month of sale, 70% in the month following the sale with the remainder being uncollectible and written off in the month following the sale. The total cash inflows from the collection of receivables in April would be:
A. $20,650.
B. $19,925.
C. $25,200.
D. $35,200.
Explanation / Answer
March Credit = 25000 * .7 * .70 = 12250 April Credit = 48000 * .7 * .25 = 8400 so A.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.