The inventory of Faber Company was destroyed by fire on March 1. From an examina
ID: 2443068 • Letter: T
Question
The inventory of Faber Company was destroyed by fire on March 1. From an examination of the accounting records, the following data for the first 2 months of the year are obtained: Sales $51,000, Sales Returns and Allowances $1,000, Purchases $31,200, Freight-in $1,200, and Purchase Returns and Allowances $1,400.Determine the merchandise lost by fire, assuming:
(a) A beginning inventory of $20,000 and a gross profit rate of 40% on net sales.
(b) A beginning inventory of $30,000 and a gross profit rate of 30% on net sales.
Explanation / Answer
a) Sales $51,000 Less:Sales returns and Allowances 1,000 ------------- Net Sales 50,000 ------------- Net Sales - Estimated Gross Profit = Estimated Cost of Goods Sold 50,000 -(50,000*40%) = Estimated Cost of Goods sold 50,000-20,000 = Estimated cost of goods sold 30,000 = Estimated Cost of goods sold Beginning Inventory $20,000 Purchases 31,200 Freight 1,200 ----------- 32,400 Less;Purchase Returns 1,400 ---------- Net Purchases 31,000 ---------- Cost of goods available for sale = 20,000 + 31,000 = 51,000 Estimated Cost of Ending Inventory= Cost of Goods available for sale - Estimated cost of Goods sold = 51,000 - 30,000 =$21,000 Merchandise lost by fire = $21,000 b) Beginning Inventory $30,000 Cost of goods available for sale = 30,000 + 31,000=61,000 Estimated cost of goods sold = Net Sales - Estimated Gross Profit =50,000 - (50,000*30%) =50,000 -15,000 =35,000 Estimated cost of Ending inventory= 61,000-35,000 =$26,000 Merchandise lost by fire = $26,000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.