22. Green Helper Co. provides tractors to farmers on daily lease. The tractor in
ID: 2441247 • Letter: 2
Question
22. Green Helper Co. provides tractors to farmers on daily lease. The tractor initial price in $120,000. It can be used for 20 years with a salvage value of $10,000 at end of useful life. The tractor is expected to be leased for 100 days per year. The annual operating and maintenance cost is expected to be $2,000 per year. Fuel will be paid by customers. The company's MARR is 12%. What is the least amount that Green Helper Co. should ask for leasing for one day to make their investment profitable? . $179.27 ???26, 6 $193.12 (c) $159.27 (d) $192.13Explanation / Answer
ANSWER:
Initial cost = $120,000
salvage value = $10,000
o and m cost = $2,000
leasing days = 100
n = 20 years
i = 12%
let the leasing amount per day be x
in order to make their investment profitable we will equate the present worth to zero.
pw = initial cost + o and m costs(p/a,i,n) + salvage value(p/f,i,n) + leasing days * x(p/a,i,n)
0 = -120,000 - 2,000(p/a,12%,20) + 10,000(p/f,12%,20) + 100x(p/a,12%,20)
120,000 = -2,000 * 7.469 + 10,000 * 0.1037 + 100x * 7.469
120,000 = -14,938 + 1,037 + 746.9x
120,000 + 14,938 - 1,037 = 746.9x
133,901 = 746.9x
x = 133,901 / 746.9
x = $179.27
so option a is the right answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.