The table and graph below describe the supply of umbrellas per month in Peoria.
ID: 2440828 • Letter: T
Question
The table and graph below describe the supply of umbrellas per month in Peoria. Supply of Umbrellas Price (dollars) Quantity of Umbrellas Supplied $120 5,000 100 4,000 80 3,000 60 2,000 40 1,000 20 0 Instructions: For all numeric response options, round your answer to 2 decimal places. a. Using the midpoint method, what is the price elasticity of supply starting at a price of $40 per umbrella and moving to a price of $60 per umbrella? 1.66 b. Using the midpoint method, when the price of umbrellas falls from $100 per umbrella to $80 per umbrella, the decrease in price is a 22.22 % decrease. The decrease in quantity supplied is a 28.57 % decrease. Therefore, the elasticity of supply is 1.28 . c. If the elasticity of supply for umbrellas is 1.1, then a decrease in the price of umbrellas of 20% will the quantity supplied by _ ?
Explanation / Answer
a) PES = (2000 - 1000) / (60 - 40) * (40 + 60) / (1000 + 2000)
= (1000 / 20) * (100 / 3000)
= 100000 / 60000
= 1.66
b) when the price of umbrellas falls from $100 per umbrella to $80 per umbrella, the decrease in price is a 20% decrease. The decrease in quantity supplied is a 25% decrease. Therefore, the elasticity of supply is 1.25
Explanation:
% decrease in price = (20 / 100) * 100 = 20%
% decrease in quantity supplied = (1000 / 4000) * 100 = 25%
ES = 25% / 20% = 1.25
c) Ans: 22%
Explanation:
PES = % change in quantity supplied / % change in price
1.1 = % change in quantity supplied / 20%
% change in quantity supplied = 1.1 * 20% = 22%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.