It costs Glenwood, Inc. $100 per unit to manufacture 1,000 units per month of a
ID: 2439705 • Letter: I
Question
It costs Glenwood, Inc. $100 per unit to manufacture 1,000 units per month of a product that it can sell for $160 each. Alternatively, Glenwood could process the units further into a more complex product, which would cost an additional $28 per unit. Glenwood could sell the more complex product for $190 each. How would processing the product further affect Glenwood's profit?
Profit would increase by $30,000.
Profit would increase by $2,000.
Profit would decrease by $2,000.
Profit would decrease by $30,000.
Explanation / Answer
Additional cost of processing=$28
while addition in sales value=($190-$160)=$30
Hence additional profits=($30-$28)*1000 units
=$2000 increase(B).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.