Refer to Table 10-1, which is based on bonds paying 10 percent interest for 20 y
ID: 2438565 • Letter: R
Question
Refer to Table 10-1, which is based on bonds paying 10 percent interest for 20 years. Assume interest rates in the market (yield to maturity) decline from 12 percent to 4 percent. a. What is the bond price at 12 percent? Bond price b. What is the bond price at 4 percent? Bond price c. What would be your percentage return on investment if you bought when rates were 12 percent and sold when rates were 4 percent? (Do not round intermediate calculations. Input your answer as a percent rounded to 2 decimal places.) Return on investmentExplanation / Answer
Answer to Part a.
Using Table 10-1,
Bond price at 12% is $850.61
Answer to Part b.
Using Table 10-1,
Bond price at 4% is $1,815.42
Answer to Part c.
Return on Investment = (Selling Price + Coupon – Purchase Price) / Purchase Price * 100
Coupon Rate = 10%
Coupon = $1000 * 10% = $100
Return on Investment = ($1,815.42 + $100 - $850.61) / $850.61 * 100
Return on Investment = 1,064.81 / 850.61 * 100
Return on Investment = 125.18%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.