?Pete\'s Cola Company is investigating the possibility of adopting a lean thinki
ID: 2438555 • Letter: #
Question
?Pete's Cola Company is investigating the possibility of adopting a lean thinking philosophy throughout their organization. Estimated costs to set up the computer system are? $1,660,000; training employees in lean operations is estimated to cost? $175,000; and the general expenses of establishing the program are estimated at? $313,000. The estimated value of the potential savings is? $1,950,000. Do the benefits outweigh the costs or do the costs outweigh the? benefits, and by how? much?
A.
Costs outweigh benefits by? $115,000.
B.
Benefits outweigh costs by? $115,000.
C.
Costs outweigh benefits by? $198,000.
D.
Benefits outweigh costs by? $198,000.
Explanation / Answer
Calculation of total costs for setting up the system:-
Cost of setting up the computer system = $1,660,000
Cost of training employees = $175,000
General expenses = $313,000
Total costs = $2,148,000
Estimated value of potential savings = $1,950,000
Here the cost is higher than the potential savings by $198,000 i.e. ($2,148,000 - $1,950,000)
Hence the answer will be C. Costs outweigh benefits by $198,000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.