Additional information: Accounts payable pertain to the purchase of inventory. P
ID: 2438137 • Letter: A
Question
Additional information:
Accounts payable pertain to the purchase of inventory.
Plant assets were sold for $40,000. The cost of the plant assets was $40,000.
All dividends are cash.
Cash received/collected from customers is:
Purchases for the year is:
Cash paid to suppliers is:
Depreciation expense is:
Cash paid for operating expenses is:
Cash paid for interest is:
Cash paid for income taxes is:
Cash provided by/(used in)* operating activities is:
Cash provided by/(used in)* investing activities is:
Cash paid for dividends is:
Cash provided by/(used in)* financing activities is:
If Rent Expense for the period was $20,000, the Cash paid for Prepaid Rent is:
If your answer is cash “used in”, you must indicate this by writing your answer in parenthesis. For example, ($10,000). If your answer is cash “provided by”, you must write your answer without parentheses.
Explanation / Answer
Cash received / collected from customers = Sales + Beginning Accounts Receivable - Ending Accounts Receivable = $ 800,000 + $ 110,000 - $ 160,000 = $ 750,000.
Purchases for the year = Cost of Goods Sold + Ending Inventories - Beginning Inventories =
$ 480,000 + $ 80,000 - $ 50,000 = $ 510,000.
Cash paid to suppliers = Beginning Accounts Payable + Purchases - Ending Accounts Payable = $ 40,000 + $ 510,000 - $ 50,000 = $ 500,000.
Depreciation expense = Ending Accumulated Depreciation - ( Beginning Accumulated Depreciation - Accumulated Depreciation on Asset Sold) = $ 65,000 - $ ( 60,000 - 5,000) =
$ 10,000.
Cash paid for operating expenss = Cash operating expenses + Ending Prepaid Rent - Beginning Prepaid Rent = $ 110,000 + $ 15,000 - $ 10,000 = $ 115,000.
Cash paid for interest = Interest expenses + beginning interest payable - ending interest payable = $ 20,000 + $ 5,000 - $ 20,000 = $ 5,000.
Cash paid for income taxes = Income tax expense + beginning income tax payable - ending income tax payable = $ 25,000 + $ 10,000 - $ 5,000 = $ 30,000.
Cash provided by ( used in ) operating activities = $ 750,000 - $ 500,000 - $ 115,000 - $ 5,000 - $ 30,000 = $ 100,000.
Cash provided by ( used in ) in investing activities = $ 40,000 - $ 25,000 = $ 15,000.
Cash paid for dividends = Beginning Retained Earnings + Net Income - Ending Retained Earnings = $ 150,000 = $ 160,000 - $ 160,000 = $ 150,000.
Cash provided ( used in ) financing activities = proceeds from issuance of common stock - repayment of note payable - cash dividends = $ 55,000 - $ 10,000 - $ 150,000 = $ ( 105,000)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.