Mother nature and spirit world form the earth partnership. Mother nature contrib
ID: 2437258 • Letter: M
Question
Mother nature and spirit world form the earth partnership. Mother nature contributes assets with a fair market value of $1,750,000 and an adjusted basis of $400,00 for 60 percent interest int he partnership. the assets are subject to a liability of $1,200,000. spirit world contributes cash of $20,000 for her 40 percent interest in the partnership.
A.) how much gain is recognized by mother nature?
B.) how much liability is allocable to spirit world?
C.) How much gain is recognized by spirit world for the conributed cash?
Explanation / Answer
Answer:
Given that
Assets = 1750000
Liability = 1200000
Net = Assets- Liability
= 1750000-1200000
= 550000
Adjusted value
= 400000
So here we have the loss for mother nature which i equals to = net -adjusted value
=550000-400000
=150000
100% value of partnership earth is given as follows
i.e., = 400000*(100/60)
= 400000*1.6666666
= 666666.6667
= 666667
Now contribution by the mother nature = 666667-400000
= 266667
cash given by the spirit world = 20000
Finally the gain recognised by the spirit world is = 266667 - 20000
= 146667
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.