Hudson Company\'s variable overhead is applied on the basis of direct labor hour
ID: 2437154 • Letter: H
Question
Hudson Company's variable overhead is applied on the basis of direct labor hours. The standard cost card specifies 3 direct labor hours per unit of its product. The standard variable overhead rate is $5 per direct labor hour. Last quarter, Hudson actually produced 10,000 units of product. The company's accounting records show its variable overhead efficiency variance was $5,000 Unfavorable and variable overhead rate variance was $12,000 Favorable. What was Hudson's actual variable overhead cost last quarter?
$143,000 $157,000 $167,000 $133,000
Explanation / Answer
Actual variable overhead cost: $143,000
SH = 10000 units x 3 = 30000 direct labor hours
SR = $5
Total variable overhead variance = Actual variable overhead cost - Standard variable overhead cost = (AH X AR) - (SH X SR) = -7000
(AH X AR) - (30000 X $5) = -7000
(AH X AR) = -7000 + 150000 = $143000
Variable overhead rate variance 12000 F Variable overhead efficiency variance 5000 U Total variable overhead variance 7000 FRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.