2 of 9 (0 complete) ? | | This Quiz: 20 pts p > his Question: 2 pts | MetaPro Sy
ID: 2435543 • Letter: 2
Question
2 of 9 (0 complete) ? | | This Quiz: 20 pts p > his Question: 2 pts | MetaPro Systems is a start-up company that makes connectors for high-speed Internet connections. The company has budgeted variable costs of $125 for each connector and fixed costs of $9,000 per month. MetaPro's static budget predicted production and sales of 100 connectors in August, but the company actually produced and sold only 70 connectors at a total cost of $18,000. MetaPro's sales volume variance for total costs is OA. $250 U. O B. $3,750 U O C. $3,750 F O D. $250 FExplanation / Answer
Answer:
Sales Volume Variance = (Actual Units sold – Budegeted unit for sale) * Standard price per unit
Acyual Units sold = 70 units
Budgeed units for sales = 100 units
Standard price per unit = $125 per unit
Hence, Sales Volume Variance = (70 – 100) * 125
= $3750 U
The right option is (B) $3750 U.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.