The Richmond Company uses the weighted-average method in its process costing sys
ID: 2435490 • Letter: T
Question
The Richmond Company uses the weighted-average method in its process costing system. The company has only a single processing department. The company's ending work in process inventory on August 31 consisted of 18,000 units. The units in the ending work in process inventory were 100% complete with respect to materials and 60% complete with respect to labor and overhead. If the cost per equivalent unit for August was $2.75 for materials and $4.25 for labor and overhead, the total cost assigned to the ending work in process inventory wasI NEED TO SEE HOW THIS MANUALLY ANSWERED.
Explanation / Answer
The total cost assigned to the ending work in process inventory is sum of Mat + Labour
Material = 18000 Units * 100% complete*$2.75 = $49,500
Labour = 18000 Units * 60% complete*$4.25 = $45,900
The total cost assigned to the ending work in process inventory
= Material + Labour= $49,500 + $45,900= $95,400
Please Rate
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.