Glacial Comp any estimates that variable costs will be 57.3 % of sales, and fixe
ID: 2433068 • Letter: G
Question
Glacial Comp any estimates that variable costs will be 57.3 % of sales, and fixed costs wa total $ 677,000 The selling price of the product is $ 600 Compute the break-even point in (1) units and (2) dollars. Roond ?ntermed te caladation to 2 do,mal plKes, ea 52.25 and inal ans, ers to ad (1) Break-even sales (2) Break even sales int per szs Assurning actual sales are % 1 801,000 . compute the margen of safety in (1) dollars and (2) as a ratio (Roannd ratio to 0 dnimal places, e g 20,) (1) Margin of safety (2) Margin of safety ratioExplanation / Answer
Solution 1:
Contribution margin ratio = 1 - variable cost ratio = 1- 0.573 = 42.7%
Selling price per unit = $6
Contribution margin per unit = $6 * 42.7% = $2.562
Fixed cost = $677,000
Breakeven sales units = Fixed costs / contribution margin per unit = $677,000 /$2.562 = 264247 units
Breakeven sales in dollar = Fixed costs / contribution margin ratio = $677,000 / 42.7% = $1,585,480
Solution 2:
Margin of safety in dollar = Current sales - Breakeven sales = $1,801,000 - $1,585,480 = $215,520
Margin of safety ratio = (Current sales - Breakeven sales) . Current sales
= $215,520 / $1,801,000 = 11.97% = 12% (rounded off)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.