6) If $1,002,000 of 10% bonds are issued at 102 1/2, what is the amount of cash
ID: 2432713 • Letter: 6
Question
6) If $1,002,000 of 10% bonds are issued at 102 1/2, what is the amount of cash received from the sale?
Select the correct answer.
a) $1,102,200
b) $1,027,050
c) $751,500
d) $1,002,000
7)If $587,000 of 10% bonds are issued at 96, what is the amount of cash received from the sale?
Select the correct answer.
a) $528,300
b) $563,520
c) $587,000
d) $645,700
13) Stockholders' equity
a) includes paid-in capital and liabilities.
b) is shown on the income statement.
c) includes retained earnings and paid-in capital.
d) is usually equal to cash on hand.
15) The par value per share of common stock represents the
a) minimum amount the stockholder will receive when the corporation is liquidated.
b) dollar amount assigned to each share.
c) minimum selling price of the stock established by the articles of incorporation.
d) amount of dividends per share to be received each year.
Explanation / Answer
Answer 6.
Face Value of Bond = $1,002,000
Issue Price = 102.50%
Proceed from Issue = $1,002,000 * 102.50%
Proceed from Issue = $1,027,050
Answer 7.
Face Value of Bond = $587,000
Issue Price = 96%
Proceed from Issue = $587,000 * 96%
Proceed from Issue = $563,520
Answer 13.
Stockholders’ Equity includes retained earnings and paid-in capital.
Answer 15.
The par value per share of common stock represents the dollar amount assigned to each share.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.