David, a calendar year married taxpayer, files a joint return for 2017. Informat
ID: 2432222 • Letter: D
Question
David, a calendar year married taxpayer, files a joint return for 2017. Information for the year includes the following:
AGI (including wagering gains) $371,800
State income taxes 15,000
Charitable contributions 16,000
Wagering losses (wagering gains were $22,000) 20,000
David's allowable itemized deductions for the year are:
$51,000
$29,260
$49,260
$31,000
None of the above.
a.$51,000
b.$29,260
c.$49,260
d.$31,000
e.None of the above.
Explanation / Answer
Total of itemized deductions before phase out is = 15000+16000+20000 = 51000
AGI of the taxpayer (371,800) exceeds threshold amount (313,800) by 58,000.
Amount of itemized deductions phase out = 58000*3% = 1,740
Thus, allowable itemized deductions = 51000-1,740 = 49,260
Option - c is correct
*Hope the above explanation helps, please comment if further explanation is required. Your rating is appreciated*
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.