Required information [The following information applies to the questions display
ID: 2431831 • Letter: R
Question
Required information
[The following information applies to the questions displayed below.]
A food manufacturer reports the following for two of its divisions for a recent year.
Assume that each of the company’s divisions has a required rate of return of 7%. Compute residual income for each division. (Enter your answers in millions.)
($millions) Beverage Division Cheese Division Invested assets, beginning $ 2,662 $ 4,455 Invested assets, ending 2,593 4,400 Sales 2,681 3,925 Operating income 349 634Explanation / Answer
Average invested assets=(Beginning invested assets+Ending invested assets)/2
Residual income=
Operating income-(Average invested assets*Required rate of return)
349-(2627.5*0.07)
=$165.075million
634-(4427.5*0.07)
=$324.075million
Beverage Divison Cheese Divison Average invested assets (2662+2593)/2=$2627.50 (4455+4400)/2=$4427.50Residual income=
Operating income-(Average invested assets*Required rate of return)
349-(2627.5*0.07)
=$165.075million
634-(4427.5*0.07)
=$324.075million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.