Brief Exercise 9-11 In its 2015 annual report, Gap Inc. reported inventory of $1
ID: 2430683 • Letter: B
Question
Brief Exercise 9-11 In its 2015 annual report, Gap Inc. reported inventory of $1,889 million on January 31, 2015, and $1,928 million on February 1, 2014, cost of goods sold of $10,146 million for 2015, and net sales of $16,435 million. Compute Gap’s inventory turnover for the fiscal year 2015. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 7.62.) Inventory turnover times LINK TO TEXT Compute Gap’s average days to sell inventory for the fiscal year 2015. (Round answer to 1 decimal place, e.g. 7.6.) Average days to sell inventory days
Explanation / Answer
Solution:
Average inventory = (Beginning inventory + Ending inventory) / 2 = ($1,889 + $1,928) /2 = $1,908.50 million
Cost of goods sold = $10,146 million
Inventory turnover ratio = Cost of goods sold / Average inventory
= $10,146 / $1,908.50 = 5.32 times
Average days to sell inventory = Nos of days in a year / Inventory turnover ratio
= 365 / 5.32 = 68.6 days
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.