Leslie Limited hired a new accountant in January of 2014. Her name is Emma. Emma
ID: 2430574 • Letter: L
Question
Leslie Limited hired a new accountant in January of 2014. Her name is Emma. Emma, a Dal co op student, only has a little experience with Process Costing, recently prepared a report that summarizes production and costs for Department #1 for January Here it Emma's report Work in progress inventory Jan lst - 8,000 S20,000 (of which S5,000 is materials and units: materials 100% complete, conversion | $15,000 is conversion costs) costs 80% complete Materials costs added in Januarv Conversion costs added in Janu Total costs of Department #1: S27,000 S75,000 S122,000 Department #1 costs assigned to Units completed and transferred to Dept #2 50,000 units at $2.44 each Work in progress inventory, Jan 315t -5,000 units: materials 100% complete, conversion 75% complete S122,000 The President of Leslie Limited reads the above report and becomes quite frustrated and confused. He does not understand how unit costs assigned in Dept. #1 could have increased despite the cost cutting efforts that have been made Required #1: Prepare a report for Department #1 showing how much cost should have been assigned to the units completed and transferred to Department #2 and to the ending WIP nventorv Required #2: Explain to the President why the unit cost appearing on Emma's report was highe than anticipated. Have the cost cutting strategies worked?Explanation / Answer
1)
3750 [5000*.75]
costt assigned to units completed and transfered out = 50000 [ .58182+ 1.67442]
= 50000* 2.25624
= $ 112812
cost assigned to ending WIP = [.58182*5000]+[1.67442*3750]
= 2909.1+ 6279.08
= $ 9188.18 [ROUNDED TO 9188]
b)The EMMA report shows the higher unit cost ($ 2.44 per unit ) because she has allocated all the cost incurred to unit completed and transfered out and not to units in ending WIP resuling in higher cost per unit .
as per our calculation ,unit cost = .58182+1.67442 = 2.25624 per unit
since the cost is higher than anticipated cost,cost strategies didnt worked
Material conversion Units completed and transfered out 50000 50000 Ending WIP 50003750 [5000*.75]
Equivalent units 55000 53750 cost incurred 27000+5000=32000 75000+15000 = 90000 cost per equivalent unit 32000/55000 =$ .58182 90000/53750=$ 1.67442Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.