Martin Company purchases a machine at the beginning of the year at a cost of $15
ID: 2430554 • Letter: M
Question
Martin Company purchases a machine at the beginning of the year at a cost of $155,000. The machine is depreciated using the double-declining-balance method. The machine’s useful life is estimated to be 4 years with a $12,900 salvage value. Depreciation expense in year 4 is:
a. $77,500
b. $9.688
c. $12,950
d. $6,475
e. $35,588
A company sold equipment that originally cost $350,000 for $210,000 cash. The accumulated depreciation on the equipment was $140,000. The company should recognize a:
a. $210,000 gain
b. $140,000 loss
c. $70,000 gain
d. $0 gain or loss
e. $70,000 loss
Mayan Company had net income of $32,500. The weighted-average common shares outstanding were 10,000. The company declared a $5,100 dividend on its noncumulative, nonparticipating preferred stock. There were no other stock transactions. The company's earnings per share is:
a. $2.49
b. $3.25
c. $3.51
d. $2.74
e. $3.76
Explanation / Answer
1) Depreciation expense in 4 Year :
So answer is d) $6475
2) Book value of equipment = 350000-140000 = 210000
Sale value = 210000
so no profit no gains
So answer is d) $0 gains or loss
3) Earning per share = (32500-5100)/10000 = 2.74
So answer is d) $2.74
Depreciation expense Year 1 155000*50% = 77500 Year 2 77500*50% = 38750 Year 3 38750*50% = 19375 Year 4 6475Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.