Smart Stream Inc. uses the product cost method of applying the cost-plus approac
ID: 2430485 • Letter: S
Question
Smart Stream Inc. uses the product cost method of applying the cost-plus approach to product pricing. The costs of producing and selling 10,000 cell phones are as follows:
Smart Stream desires a profit equal to a 30% return on invested assets of $1,200,000.
a. Determine the amount of desired profit from the production and sale of 10,000 cell phones.
$
b. Determine the product cost per unit for the production of 10,000 units of cell phones.
$per unit
c. Determine the product cost markup percentage for cell phones.
%
d. Determine the selling price of cell phones. Round to the nearest dollar.
Variable costs per unit: Fixed costs: Direct materials $150 Factory overhead $350,000 Direct labor 25 Selling and administrative expenses 140,000 Factory overhead 40 Selling and administrative expenses 25 Total variable cost per unit $240Explanation / Answer
a.
Desired profit = Invested assets * Desired return
= 1,200,000 * 30%
= 360,000
b.
Total cost = (Total variable cost per unit * number of units) + Total fixed costs
= (240 * 10,000) + (350,000 + 140,000)
= 2,400,000 + 490,000
= 2,890,000
Product cost per unit = Total cost / Number of units
= 2,890,000 / 10,000
= 289
c.
Product cost markup percentage = Desired profit / Total cost
= 360,000 / 2,890,000
= 12.46%
d.
Total cost 289 Markup (289*12.46%) 36 Selling price 325Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.