Exeter Corp. reports warranty expense by estimating the amount that eventually w
ID: 2430320 • Letter: E
Question
Exeter Corp. reports warranty expense by estimating the amount that eventually will be paid to satisfy warranties on its product sales. For tax purposes, the expense is deducted when paid. During its first year of operations, Exeter reports pretax accounting income of $100,000. Its income statement includes a $50,000 warranty expense that is deducted for tax purposes when paid in Year 2 in the amount of $30,000 and Year 3 in the amount of $20,000. Exeter is subject to a tax rate of 40%. Prepare the appropriate journal entry to record the company’s income tax expense for Year 1. (If no entry is required for a transaction/event, select "No journal entry required" in the first account field.)
Explanation / Answer
Income tax expense (current) = Taxable income * Current tax rate of 40% = 150,000*40% = 60,000
Deferred tax asset = Positive temporary difference * Future tax rate of 40% = 50,000*40% = 20,000
Income tax expense = Income tax expense (current) + Deferred tax liability - Deferred tax asset
= 60,000 - 20,000
= 40,000
Journal entry
Income statement : Book Income 100,000 Add : Temporary difference (product warranty) 50,000 Tax : Taxable income 150,000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.